Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 202512:38

Raciborska oświata na mieliźnie. Brakuje dzieci, koszty utrzymania rosną, zwolnienia na horyzoncie

Raciborska oświata na mieliźnie. Brakuje dzieci, koszty utrzymania rosną, zwolnienia na horyzoncie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
Reklama
Racibórz:

Sytuacja staje się dramatyczna nie tylko ze względu na obciążenia budżetu miasta, ale i topniejącą w oczach liczbę przedszkolaków i uczniów.

Temat wypłynął na wczorajszej (23.04) komisji oświaty Rady Miasta. Naczelnik Wydziału Edukacji Krzysztof Żychski poinformował o wynikach naborów do szkół i przedszkoli. W bieżącym roku w szkołach jest dwadzieścia cztery oddziały, w przyszłym będą dwadzieścia dwa. W przedszkolach obecnie jest 71 oddziałów, będzie 65.

Głos zabrała wiceprezes raciborskiego ZNP Anna Nowak-Malcherek. – Dotarły do nas arkusze organizacyjne przedszkoli. Jeden z nich wpłynął w poprzednim tygodniu, drugi, niebędący aneksem, wpłynął w poniedziałek. Zmiany, jakie nastąpiły, to obniżenie etatów wśród obsługi. Niezrozumiałe jest dla nas to, czemu nastąpił spadek etatu robotnika z pełnego etatu na 0,75 oraz etatu nauczyciela wspomagającego z 0,75 etatu na 0,5. A nic nie zmieniło się w liczbie dzieci – mówiła.

– Sytuacja jak co roku przed rozpoczęciem tworzenia arkuszy. Spotykamy się, mamy naradę. Arkusze systematyzują działalność danej placówki. Te wszystkie wytyczne to kilka stron. Określają one jasno, jak należy je przygotować. Każda placówka musi je przestrzegać. Dotyczą one zarówno pracowników dydaktycznych, jak i innych. Za opinię ZNP dziękuję, ale to tylko opinia. Arkusze spływają do organu założycielskiego, potem poddawane są analizie, a następnie przekazywane do kuratorium – powiedział K. Żychski.

– Sprawa więc trwa, jest w toku – powiedziała przewodnicząca.

– Ja jednak pytałam o to, czemu to się zmieniło, choć nie zmieniła się liczba dzieci – dociekała A. Nowak-Malcherek.

– Godziny w przypadku tego konkretnego przedszkola, o którym pani mówi, zostały dopisane. Staramy się nie wnikać w personalia, interesuje nas strefa administracyjna i gospodarcza. Dyrektor ma pełną swobodę w tym, jak ułoży sobie placówkę – odparł naczelnik Wydziału Edukacji.

– Reasumując, dzieci na tym nie ucierpią – stwierdziła przewodnicząca Ludmiła Nowacka.

Do dyskusji zgłosiła się radna Justyna Poznakowska. – Czy na pewno wszyscy jesteśmy skierowani na dobro dzieci? Ratowaliśmy już pracowników niektórych placówek, więc pewno i teraz zaczną się wycieczki, a nawet będą uderzać do radnych. Doprecyzujmy to jakoś, nie chowajmy się za danymi personalnymi, bo to i tak się wyleje. Czy dopiero jak przyjedzie TVN, to będziemy myśleć, jak to rozwiązać? Myślę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie traktujmy związków jako zło konieczne. Za chwilę stać się to może gorącym tematem danej dzielnicy. Ostatnio odnoszę takie wrażenie, że chcecie wszystko załatwić po cichu, a radni mają nie dopytywać. Tak się nie da – mówiła radna.

– Nie do końca rozumiem, o jakim „załatwianiu po cichu” pani radna mówi. Ja wręcz przeciwnie, głośno o tym mówię. Na pewno staną państwo przed pewnymi problemami – to wprost nieuniknione. Obecnie o ponad 200 dzieci mniej zapisało się do przedszkoli. Możemy to oczywiście nadal utrzymywać latami i tak działać. Ale wtedy przyjedzie nie tylko TVN, ale i Republika, które będą alarmować, że inne gałęzie miasta są w złym stanie. W żadnym przedszkolu, które liczy cztery oddziały, nie jest rozbudowana administracja względem pracowników pedagogicznych – powiedział wiceprezydent Michał Kuliga.

– Czy dyrektorzy będą stawali przed problemem zwalniania kadry pedagogicznej? – pytała przewodnicząca Nowacka.

– Daleki jestem od stwierdzenia, że nie, ale to raczej nieuniknione. Na ten moment będziemy szukali dla nich innego miejsca pracy, czy to w innym przedszkolu, czy przenosząc do szkoły. Na tę chwilę nie odczuwałbym jednak takiej strasznej obawy. Dyrektorzy zostali powiadomieni o konieczności informowania o odejściach emerytalnych i zwolnieniach, tak by w miarę możliwości te miejsca uzupełnić – odparł Krzysztof Żychski. 

– Ile mamy miejsc w żłobkach? – dopytywała radna Poznakowska.

– Nie chciałbym z głowy strzelać, ale mamy obecnie około 90 wolnych miejsc – odparł naczelnik.

– Czyli prawie 1/3 pusta. To można tylko opiniować, ale może to była zła decyzja, by robić drugi żłobek, bo zaraz w nim będziemy utrzymywać powietrze, albo przerobimy na nowocześniejsze przedszkole – kontynuowała radna z Markowic.

Do dyskusji dołączyła radna Julia Parzonka. – Jeśli chodzi o przedszkola, to mam takie przekonanie, że nie powinniśmy się tym zajmować za rok, tylko już teraz. Jako „żłobianka” znam proces adaptacyjny dzieci. Moim zdaniem już teraz powinniśmy opracować strategię, jakie placówki będziemy wygaszać, by rodzice nie posyłali tam dzieci. Mając dane demograficzne, budowa żłobka na Bielskiej i przebudowa żłobka na Słonecznej była nieprzemyślana. To moje osobiste zdanie – mówiła radna.

– Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że nie może być mowy o działaniu ad hoc. Prowadzimy analizy, widzimy to. I pewne propozycje radzie zostaną w stosownym, niedługim czasie przedstawione. Nawet, mówiąc brzydko, nic nie robiąc, w niektórych jednostkach ten proces wygaszania sam się toczy. Ale nie będziemy czekać nie wiadomo jak długo, bo sytuacja jest po prostu dramatyczna – stwierdził wiceprezydent Michał Kuliga.

– Myślę, że by uniknąć pewnych zaskoczeń czy napięć, które powodują jakieś przecieki do mediów czy ludzi, należy zorganizować grupę roboczą złożoną z radnych, prezydenta, związków zawodowych i wspólnie wypracować ten model, że będzie proces wygaszania, a nie likwidacji. Nie należy planować tego na rok przyszły, ale na dwa, trzy lata. Tego tematu jednak nie unikniemy i trzeba zacząć działać, ale tak, żeby nikt nie miał pretensji – powiedział radny Michał Fita.

Do słów radnego odniósł się wiceprezydent Kuliga. – Nie ja wywołałem ten temat, ale jak widać, nie unikam dyskusji na tak ważny temat. My nie chcemy robić jakiegoś zaskoczenia. Wręcz przeciwnie. Już mówiłem, że chętnie skorzystam z doświadczenia związków zawodowych, choć te oczywiście mogą być na „nie, bo nie”. Myślę, że nie będzie też przecieków, bo my to musimy zrobić wspólnie. Nie wiem jednak, czy dobrym rozwiązaniem jest stworzenie grupy z radnych. Nie chciałbym także doprowadzać do niepokoju, chaosu, ale obawiam się, że ludzie już po przeczytaniu artykułu będą żyć w strachu. Ale mogą być spokojni – nie zapadła jeszcze żadna decyzja – mówił Michał Kuliga, dwukrotnie podkreślając brak jakiejkolwiek decyzji w sprawie zmian w raciborskiej oświacie.

– Temat jest jak najbardziej delikatny, nadający się do konsultacji społecznych, a nie nagonki medialnej. Wiemy dobrze, że będziemy stali przed tą decyzją, że coś trzeba będzie zrobić, coś zamknąć. Wyprzedźmy ten ruch informacyjnie, wtedy społeczeństwo będzie spokojniejsze – powiedziała radna Justyna Poznakowska.

– Głęboko wierzę, że państwo przygotują taki plan, że my jako radni będziemy się mogli nad nim pochylić, przedyskutować i ostatecznie przyjąć – powiedział radny Paweł Rycka.

Słowa te wyprowadziły z równowagi radną Magdalenę Kusy. – Tego ostatniego zdania już nie zdzierżyłam. Czy wy myślicie, że uda wam się z uśmiechem na twarzy zamknąć jakąś szkołę, czy podnieść opłaty za śmieci? – powiedziała wyraźnie rozgoryczona radna.

– Ja na pewno nie podniosę ręki za czymś takim, że dostaniemy propozycję polegającą na tym, że musimy robić cięcia, to zamkniemy tę czy tamtą szkołę. Ja oczekuję analiz, wyliczeń. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z poprzedniej kadencji, gdzie pan prezydent Polowy wymyślił sobie na spotkaniu z mieszkańcami, że zamknie SP 15 – ripostował radny Paweł Rycka.

– Ja panią Kusy zapewniam, że nie jest mi do śmiechu, bo sytuacja jest dramatyczna. Proszę jednak zauważyć, że z moich ust nie padło dziś stwierdzenie, że będziemy coś zamykać, ani kiedy. To państwo powiedzieli, że będzie takie rozwiązanie – dodał wiceprezydent Michał Kuliga.

– W takim razie, zgodnie z pana deklaracją, oczekuję szerokich konsultacji, takiego sposobu rozwiązania tego tematu, by wszyscy radni, na równych prawach, mogli uczestniczyć w tym procesie, skoro jest tak dużo zarzutów do poprzedniej kadencji – kontynuowała radna Kusy.

Dyskusję podsumowała przewodnicząca Ludmiła Nowacka. – Ile mniej byłoby tego zamieszania, gdybyśmy mieli politykę oświatową. Ostatnia była przyjęta w 2022 roku. Na tę chwilę jej nie ma, trzeba ją wypracować. Dyskusja była bardzo potrzebna i dobrze, że się odbyła. Sprawa jest w toku i na ten moment nie ma żadnego komunikatu dotyczącego zamknięcia czy wygaszenia jakiejś placówki – powiedziała, po czym zakończyła środowe posiedzenie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (34)

Gość (IP: *.*.*.212) 24 kwietnia 202513:07
Czy to oznacza że Kuliga z Wojciechowiczem będą zamykać szkoły i przedszkola?
Gość (IP: *.*.*.163) 24 kwietnia 202515:16
A umiesz czytać? Wszystko jest napisane w artykule.
Gość (IP: *.*.*.45) 24 kwietnia 202517:17
Uśmiechać się.
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202521:54
O podwyżce ceny za śmieci o 30% , też sami zadecydowali . NOWINY raciborskie pisały o tym już kilka dni temu , a tutaj CISZAAAA... Radna Kusy coś tu napomknęła o głosowaniu "za "...lub " przeciw ".
Gość (IP: *.*.*.32) 24 kwietnia 202513:09
Zawsze można się przekwalifikować..ale tylko belfry mają najmniejszą liczbę godzin pracy..stąd ten płacz..a wolnego..?platnego-na metry..Do roboty zakasać rękawy trzeba szanowna oswiato! A skoro mniej uczniów to lepiej..więcej można ich nauczyć i nie być tak zmeczonym- od hałasu.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.131) 24 kwietnia 202513:51
Nikt ci książek nie zamykał. Trzeba było się uczyć. A nie teraz płacz,że musisz zapi......c w eko oknach. Ave.
Gość (IP: *.*.*.40) 24 kwietnia 202517:14
do ip131 Gdyby nie te eko okna to bida z nędzą by piszczała w Raciborzu a rodziny z dziećmi przeniosły by się do innego miasta . Ciekawe kogo byś boroku wtedy nauczał ? Może swoich kolegów po fachu byś przeszkalał a oni ciebie .Tak w pętli
Gość (IP: *.*.*.20) 24 kwietnia 202517:48
Botoks dzbanie to cię zrobił. Wał prostaku na taśmie i mykaj w niebieskim arbaju do roboty. Ps. Na marginesie nie jestem nauczycielem. Wqr......a mnie tylko taka zawiść i pieprzenie że nauczyciele to i sramto. Idź zobacz jaki to miòd.
Gość (IP: *.*.*.113) 24 kwietnia 202520:18
Jeśli to taka straszna harówka to ograniczenie etatów będzie wybawieniem.
Gość (IP: *.*.*.251) 24 kwietnia 202521:00
Nie obrażaj ludzi ciężko fizycznie pracujących
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.41) 24 kwietnia 202513:10
Do dyskusji dołączyła radna Julia Parzonka. – Jeśli chodzi o przedszkola, to mam takie przekonanie, że nie powinniśmy się tym zajmować za rok, tylko już teraz. Jako „żłobianka” znam proces adaptacyjny dzieci. Moim zdaniem już teraz powinniśmy opracować strategię, jakie placówki będziemy wygaszać, by rodzice nie posyłali tam dzieci. Mając dane demograficzne, budowa żłobka na Bielskiej i przebudowa żłobka na Słonecznej była nieprzemyślana. To moje osobiste zdanie – mówiła radna. Czy ta pani radna nie prowadzi aby konkurencyjnej do miejskich żłobków i przedszkoli prywatnej jednostki? Pytam z ciekawości tylko.
Gość (IP: *.*.*.69) 24 kwietnia 202513:11
Najmądrzejsze Głowy Miasta ( Radni ) zamiast oceniać czy warto było budować czy nie , powinny raczej zadbać o to aby miasto przy jeszcze wielu potrzebach pracodawców ściągnąć ludzi do Raciborza !
Gość (IP: *.*.*.26) 24 kwietnia 202513:16
Jak oni się tam prezentują? Fita, reszta - znudzeni.. ubiór jakby urwali się z grilla ..posiedzieć na telefonie i odhaczyć obecność...

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Gość (IP: *.*.*.113) 24 kwietnia 202513:56
Nie rozumiem problemu. Jakiś czas temu był art o tym, że brakuje pieniędzy szczególnie, że wydatki na oświatę skokowo wzrosły. W związku z tym, że będzie mniej dzieci, to pojawią się oszczędności i Prezydent będzie miał mniejszy dylemat na czym oszczędzać bardziej.
Gość (IP: *.*.*.29) 24 kwietnia 202516:05
Tylko że ilość pieniędzy zależy od ilości dzieci a nie nauczycieli i budynków więc kasy będzie jeszcze mniej.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.113) 24 kwietnia 202516:26
Nauczycieli się zwolni albo zmobilizuje, budynki zamieni w koszary czy magazyny amunicji. Kasa się pojawi.
Gość (IP: *.*.*.176) 24 kwietnia 202513:57
Bo teraz dzieci są niemodne, a prywaciarze zrobią wszystko żeby ich prywatnych placówek nie zamknąć.. Dzieci nie w modzie. W modzie antykoncepcja i piesek albo kotek.
Gość (IP: *.*.*.113) 24 kwietnia 202514:13
A tak w ogóle, to problemem nie jest brak dzieci ale brak pieniędzy. Gdyby miasto było stać to by się zafundowało jednemu dziecku 50 albo i 100 nauczycieli każdy z pensum 1 godzina/tydzień. Wtedy wszystkie wybory byłyby wygrywane w cuglach.
Gość (IP: *.*.*.27) 24 kwietnia 202515:35
Brakuje mieszkań i dobrej pracy , i po co ta ściema...? Gdyby nie eko okna to Racibórz jest pozamiatany.
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202522:07
Eeee...Władze Polski i urzędy pracy ogłosiły spadek bezrobocia na 5,3% ! ... Kpią i drwią z nas w żywe oczy! A my im za to płacimy !
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.153) 24 kwietnia 202515:45
Jakby to powiedział jeden wiceprezydent Miszel - "oświata leży ? a gdzie ma stać ?"
Gość (IP: *.*.*.196) 24 kwietnia 202515:49
Placówki będzie trzeba zamknąć czy tego chcemy czy nie, takie są realia
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202515:55
Kończy się Racibórz.
Gość (IP: *.*.*.102) 24 kwietnia 202516:14
Do roboty w alkowach a nie marudzić teraz
Gość (IP: *.*.*.216) 24 kwietnia 202516:27
Najlepiej pozamykać, uciąć etaty,a praca ta sama, o robotnikach gospodarczych się nie myśli,nas najszybciej obciąć etat,niech ktoś przyjdzie i popracuje jeden dzień, zobaczy to od środka jak ktoś chory robisz za niego za darmo ,gdzie tak jest,kto z radnych robił by za kogoś za darmo,jaka motywacja.,Trzeba remontować przedszkola,szkoły, bo niektóre to czasy prlu pamiętają, dyrektorki niech się bardziej starają, wydeptać w oświacie, bo nie które placówki co chwilę mają jakiś remont,od czego to zależy
Reklama
Gość (IP: *.*.*.41) 24 kwietnia 202516:30
Wystarczy zlikwidować fundusz kościelny i pieniędzy nie zabraknie.
Gość (IP: *.*.*.213) 24 kwietnia 202519:30
na waciki nie wystarczy taki to pieniądz .
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202516:58
Tak twierdzą uśmiechnięci Polacy. Wierz mi, że pieniędzy nie starczy.
Gość (IP: *.*.*.41) 24 kwietnia 202518:47
Tak mówią ludzie, którzy nie chcą aby pasożyt drenował ich kieszenie.
Gość (IP: *.*.*.174) 24 kwietnia 202517:02
Oszczędzanie na oświacie to deska grobowa tego papierowego państwa.Widac ważniejsze są zakupy za kilkaset milionow dla Ukrainy niż inwestowanie we własny naród.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202522:02
Bo głupim , niewykształconym ludem łatwiej manipulować.
Gość (IP: *.*.*.154) 24 kwietnia 202521:18
Sp 15 jest bardzo słaba szkołą i do tego generuje największe koszty... I tego niestety nie da się przeskoczyć! Dlatego też Polowy chciał ją zamykać a dokończy to Kuliga czy mu się to podoba czy nie
Gość (IP: *.*.*.214) 24 kwietnia 202521:36
A miasto się nam rozwija i rozwija. Demografia to procesy wieloletnie a nie na jedną kadencję. Może zacznijmy od redukcji etatów w urzędach i ograniczmy liczbę radnych oraz płace prezydentów i ich zastępców. Od oświaty wara. Edukacja to nasze dobro narodowe, nasz największy kapitał. To działka dla tych którzy się ns tym znają.
Gość (IP: *.*.*.157) 24 kwietnia 202521:59
Jestem " ZA " ! Za redukcją w/w i zmniejszeniu płacy włodarzom i radnym , i starostwo to samo ! Wtedy budżet " zepnie się " i nie będziecie drenować kieszeni mieszkańców.
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.